Zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva

18.11.2023

Spoluvlastníctvo je inštitútom, v zmysle ktorého je možné, aby vlastníckym právom k jednej veci disponovalo viacero osôb súčasne. Ide teda o spoločné vlastníctvo k spoločnej veci. Rozoznávame pritom buď spoluvlastníctvo bezpodielové, ktoré však existuje výlučne medzi manželmi a potom spoluvlastníctvo podielové. Niekedy sa dokonca môžeme v praxi stretnúť s oboma druhmi spoluvlastníctva súčasne. Čo však v prípade, ak nemáme záujem byť ďalej podielovým spoluvlastníkom spoločnej veci? Čítajte ďalej.

Ak ďalej nemáte záujem zostávať podielovým spoluvlastníkom spoločnej veci, máte možnosť a zároveň aj povinnosť ponúknuť svoj podiel na odpredaj ostatným spoluvlastníkom. Z tohto pravidla existuje jedna zákonná výnimka - ak by mala o odkúpenie spoluvlastníckeho podielu záujem blízka osoba, nie je potrebné ponúkať svoj podiel na odpredaj ostatným spoluvlastníkom. 

Druhou možnosťou je zrušenie a následné vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. So zrušením a vysporiadaním však musia súhlasiť všetci spoluvlastníci spoločnej veci, teda musia uzatvoriť dohodu. Dohoda pri nehnuteľnostiach musí mať písomnú formu. Ak by k takejto dohode nedošlo, vykoná zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Na podanie žaloby je oprávnený ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov bez ohľadu na výšku jeho spoluvlastníckeho podielu. Je pritom dôležité správne špecifikovať predmet vysporiadania. Pokiaľ v návrhu na vyporiadanie nebude napríklad uvedené príslušenstvo spoločnej veci, súd vyporiadanie príslušenstva nevykoná.

Spôsoby vysporiadania sú zákonom taxatívne vymedzené. Ide o reálne rozdelenie veci, prikázanie veci jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za náhradu alebo predaj veci a reálne rozdelenie výťažku medzi spoluvlastníkov podľa podielov. Pri rozhodovaní o spôsobe vysporiadania súd prihliada najmä na veľkosť podielov a účelné využitie veci, ale napríklad aj na násilné správanie niektorého zo spoluvlastníkov. Môže sa stať, že k rozdelenej spoločnej veci zriadi súd vecné bremeno v prospech niektorého zo spoluvlastníkov. Pri rozhodovaní súdu o spôsobe vysporiadania pritom platí, že na prvom mieste súd skúma, či je možné reálne rozdelenie veci. Ak rozdelenie veci nie je možné alebo účelné, prichádza do úvahy prikázanie spoločnej veci jednému zo spoluvlastníkov za náhradu. Predaj veci a reálne rozdelenie výťažku medzi podielových spoluvlastníkov je poslednou možnosťou, ako súd vo veci návrhu na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva rozhodne, keď už zlyhala aplikácia všetkých predchádzajúcich spôsobov vysporiadania.

Súdny spor týkajúci sa zrušenia a vysporiadania podielového spoluvlastníctva vo väčšine prípadov trvá roky. Vždy, ak je to možné, hľadajte preto cestu na uzatvorenie dohody o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva. Okrem toho, že je uzatvorenie takejto dohody časovo efektívnejšie, je aj podstatne lacnejšie v porovnaní s nákladmi súdneho konania.

V prípade záujmu Vám radi pomôžeme usporiadať  právne vzťahy vyplývajúce z podielového spoluvlastníctva spoločnej veci podľa Vašich predstáv a v čo najkratšom možnom čase. Neváhajte sa na nás obrátiť.